About 103,000,000 results
Open links in new tab
  1. Unit Rate Calculator

    Aug 1, 2025 · Calculate unit rate, unit price or unit cost for a rate or ratio. Enter quantity and item unit and this calculator shows the work on how to solve for the unit rate.

  2. How To Find The Unit Rate - Math Steps, Examples & Questions

    To find the unit rate, divide the total quantity by the number of units, and simplify if needed. For example, if 12 12 apples cost $ 6, $6, the unit rate is $ 6 ÷ 12 $6 ÷ 12 apples = $ 0.50 = $0.50 …

  3. How to Calculate Unit Rate (with Pictures) - wikiHow

    Mar 10, 2025 · To calculate a unit rate, you want to figure out how much of one item exists for every 1 unit of a second item. First, rewrite your data as a division problem, where the …

  4. Unit Rate Formula - Definition, Formula, Examples - Cuemath

    Unit rate formula helps in comparing a quantity to its unit of measure. Understand the unit rate formula along with derivation, examples, and FAQs.

  5. Unit Rate Calculator - Find Rates Per Unit Instantly

    Calculate unit rates effortlessly with our free online tool. Ideal for comparing prices, calculating speed, determining efficiency, and solving math problems.

  6. Unit Rate Calculator – Instantly Find Unit Prices & Rates Online

    Calculate any unit rate fast with our free online unit rate calculator. Get clear steps, formulas, and real-life examples to master maths!

  7. How to Find Unit Rate Formula - Definition, Examples, Facts

    Put simply, a unit rate is when the first quantity is described for one unit of the second quantity. Typically, it is expressed as a fraction or ratio. How much something costs per unit in relation …

  8. Unit Rate Calculator | Calculator.now

    May 14, 2025 · This simple tool helps you find and understand unit rates quickly. Whether you’re comparing prices, measuring speed, or calculating output per hour, this calculator does the …

  9. How To Calculate Unit Rate in 4 Steps (With Examples) - Indeed

    Jul 24, 2025 · Discover how to calculate unit rate and review examples of hypothetical unit rate calculations to help you apply this essential math skill at work.

  10. Unit Rate Formula: Definition and Example - EDU.COM

    Learn how to calculate unit rates, a specialized ratio comparing one quantity to exactly one unit of another. Discover step-by-step examples for finding cost per pound, miles per hour, and fuel …